Czy warto mieć kartę kredytową?

Dużo osób zastanawia się, czy karta kredytowa jest potrzebna. Opinie są bardzo podzielone ze względu na to, że z kartami kredytowymi wiążą się często dodatkowe koszty, na przykład za prowadzenie karty, za ubezpieczenie, i oczywiście odsetki w przypadku nieterminowej spłaty.

Problem z kartą kredytową polega na tym, że bardzo łatwo jest wpaść w spiralę długów. Te pieniądze, z których korzystamy na karcie, nie są przecież nasze i musimy je kiedyś zwrócić.

Łatwo o tym zapomnieć, ponieważ pieniądze są bardzo łatwo dostępne i w przypadku sytuacji kryzysowych w każdej chwili możemy zapłacić kartą. Często ludzie, żeby zapłacić za kartę kredytową, zaciągają kolejny kredyt czy pożyczkę, później kolejny i tak naprawdę ta spirala tylko się nakręca.

Jeżeli jednak mądrze korzysta się z karty kredytowej i pamięta się o tym, że to jest ostateczność, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie zabezpieczenie mieć. Trzeba też pamiętać o regularnym spłacaniu karty, ponieważ odsetki za niepłacenie w terminie potrafią być naprawdę wysokie.

Bezwzględnie przez założeniem karty kredytowej trzeba przeczytać całą umowę, najlepiej kilka razy, żeby upewnić się, że z prowadzeniem karty nie będą wiązały się dodatkowe koszty. Karta kredytowa nie jest potrzebna, jednak czasem warto ją mieć.

Należy z niej jednak bardzo rozsądnie korzystać i ciągle pamiętać o tym, że to nie są nasze pieniądze – to w dużym skrócie pożyczka, którą musimy spłacić i to na dodatek w konkretnym terminie, inaczej odsetki rosną i możemy wpaść w spiralę długów.

Close