Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa jest często nazywana funduszem awaryjnym. Oznacza to, że w razie nieprzewidzianych zrządzeń losu (np.

wypadek, utrata pracy, choroba, kredyt) będziemy zawsze zabezpieczeni finansowo na jakiś czas. Dzięki poduszce finansowej można poczuć się bezpiecznie, bo w razie pogorszenia się sytuacji materialnej zawsze będą pod ręką pieniądze z funduszu awaryjnego.

Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której żeby zapłacić za czynsz będzie trzeba wziąć kredyt lub pożyczkę. Pieniądze na tak zwaną czarną godzinę nie powinny być wydawane w żadnej innej sytuacji niż w sytuacji awaryjnej.

Poduszka finansowa ma pomóc w momencie, w którym nie będziemy mieli innego wyboru i gdybyśmy nie użyli tych pieniędzy, to nie mielibyśmy za co żyć. Właśnie dlatego absolutnie nie powinno wydawać się pieniędzy z funduszu awaryjnego np.

na zakup nowej konsoli, komputera (jeżeli stary komputer działa) czy nowego telewizora. Najważniejszą rzeczą jest to, że taki fundusz awaryjny powinien być zbudowany przed każdą inwestycją, której chcemy dokonać.

Przykładowo jeżeli planujemy zacząć grać na giełdzie, a nie mamy pieniędzy na ten cel, to absolutnie nie powinniśmy inwestować pieniędzy z funduszu awaryjnego. Podobnie jest z zakupem mieszkania.

Kiedy nie wydawać pieniądze z funduszu awaryjnego?

  • kiedy możemy poczekać kilka dni lub miesięcy, żeby zgromadzić niezbędne środki do jakiegoś zakupu,
  • kiedy sprawa nie jest nagląca,
  • kiedy nasz zakup nie jest konieczny do przeżycia.

Nigdy nie wiemy, kiedy taki fundusz się przyda – nikt nie planuje długotrwałej choroby lub wypadku, dlatego tak ważne jest, żeby nieustannie powiększać poduszkę finansową i dbać o to, żeby nie wybierać z funduszu awaryjnego żadnych pieniędzy, dopóki naprawdę nie będziemy do tego zmuszeni.