Czym są bitcoiny?

Bitcoin to kryptowaluta, która została wprowadzona w 2009 roku. Bitcoiny mogą być zapisywane na komputerze osobistym w formie pliku – nazywa się go portfelem. Oprócz tego bitcoiny, a raczej portfele, mogą być przetrzymywane w specjalnym serwisie, prowadzonym przez osoby trzecie. Takie serwisy słyną z przetrzymywania plików zwanych portfelami.

Jak działa ta kryptowaluta?

Bitcoiny wbrew pozorom działają na prostej zasadzie: każda osoba, która uczestniczy w sieci bitcoin, ma swój plik zwany portfelem.

Zawiera on dowolną liczbę par kluczy kryptograficznych. Za pomocą kluczy publicznych generowane są adresy bitcoinowe, które działają jako miejsce źródłowe i docelowe dla wszystkich płatności przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa (m.in. funkcje haszujące). Prywatne klucze odpowiadają adresom bitcoinowym i co ważniejsze: autoryzują płatności wyłącznie użytkownikom, którzy je posiadają.

Ważną informacją dla zainteresowanych będzie fakt, że takie klucze nie zawierają absolutnie żadnej informacji na temat właściciela kluczy – są po prostu anonimowe. Dodatkowo np. w Polsce bitcoinów nie uważa się za pełnoprawną walutę, jednak obracanie nią w sieci jest w pełni legalne. Istnieje możliwość wymiany waluty na bitcoiny i odwrotnie w pewnych miejscach w sieci, zwanych kantorami. Jeżeli chodzi o inne sposoby na zdobywanie bitcoinów, to są one dość trudne: tak naprawdę każdy użytkownik w sieci bitcoin może się na nie natknąć, jednak prawdopodobieństwo jest bardzo małe.

Istnieje wiele organizacji na świecie, które walczą z tak zwanym praniem brudnych pieniędzy, jeżeli chodzi o bitcoiny. Dodatkowo obrót bitcoinów jest śledzony przez GIIF, czyli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Close