Dlaczego warto zabezpieczyć się finansowo?

Jeżeli chodzi o pieniądze, to zawsze warto się zabezpieczać. Nie przewidujemy utraty pracy lub wydatków związanych z chorobą naszą, kogoś bliskiego lub naszego zwierzęcia. W momencie, w którym nie będziemy mieli żadnych oszczędności, możemy spotkać się z sytuacją, w której będziemy musieli wziąć kredyt, żeby spłacić swoje zobowiązania.

Zabezpieczenia finansowe:

  • fundusz awaryjny,
  • oszczędności,
  • karta kredytowa.

Są to najpopularniejsze metody zabezpieczania się finansowo. Oczywiście każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak też każda z nich ma inne zadanie. Zadaniem funduszu awaryjnego jest zgromadzenie pewnej sumy pieniędzy i niewydawanie jej dopóki nie znajdziemy się w naprawdę trudnej sytuacji.

Oszczędności z kolei są po prostu pewną kwotą, która znajduje się poza naszym głównym kontem – z nich można korzystać kiedy się chce, można je np. wydać na leki, ale również na nowy telewizor. Ostatnia z tych metod, karta kredytowa, jest dość niebezpieczna, ponieważ nie tylko musimy płacić odsetki za jej nieużywanie (i czasami za używanie również), ale musimy te pieniądze regularnie spłacać. Poza tym bardzo łatwo wydaje się takie pieniądze i równie łatwo zapomina się, że trzeba je zwrócić. Zawsze warto mieć w zanadrzu trochę pieniędzy. W zależności od celu i człowieka, ktoś może mieć tylko kartę kredytową, a inna osoba zarówno fundusz awaryjny, jak i oszczędności. Nie ma tutaj reguły, warto jednak przed podjęciem decyzji o oszczędzaniu zadać sobie pytanie co by się stało, gdybyśmy teraz mieli wypadek i nie moglibyśmy pójść do pracy lub stracilibyśmy tę pracę? Za co byśmy żyli? Właśnie z takich powodów warto zabezpieczyć się finansowo.