Ile wypłat powinno znaleźć się na koncie funduszu awaryjnego?

Istnieją różne teorie na temat ile wypłat powinno się znaleźć na koncie osoby, która chce się w odpowiedni sposób zabezpieczyć finansowo. Niektórzy uważają, że żeby zabezpieczyć się finansowo na różne wypadki losowe, na koncie funduszu awaryjnego powinna znaleźć się trzykrotność pełnej wypłaty, a innym wystarcza świadomość tego, że na koncie oszczędnościowym mają tylko jedną wypłatę.

Od czego zależy ilość wypłat na koncie oszczędnościowym?

Tak naprawdę ilość wypłat, które powinny znaleźć się na naszym koncie oszczędnościowym, zależy od kilku czynników.

Należą do nich między innymi branża, w której pracujemy (jeżeli stracimy pracę, to ile czasu zajmie nam szukanie nowej w naszej branży? Miesiąc, dwa, a może więcej?) a także poziom życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeżeli nie chcemy przysłowiowo zaciskać pasa, warto jednak odłożyć większą ilość wypłat na fundusz awaryjny. Oprócz tego dużo zależy od tego, czy chcemy od razu po na przykład stracie pracy szukać nowej, czy wolelibyśmy odpocząć na przykład miesiąc.

Dodatkowo istotny jest też fakt, czy jesteśmy singlami, czy nasz partner/partnerka ma pracę i jesteście w miarę zabezpieczeni finansowo. Najlepszym wyjściem byłoby odłożenie przynajmniej jednej czy dwóch wypłat na konto oszczędnościowe. Dzięki temu w przypadku utraty pracy nie trzeba się martwić o finanse.

Problem pojawi się jednak w przypadku choroby, jednak tutaj trudno się przygotować na jakąkolwiek ewentualność, ponieważ koszty leczenia mogą być naprawdę ogromne w przypadku niektórych chorób i bardzo trudno jest uzbierać taką kwotę. Najmniejszym zabezpieczeniem finansowym na pewno będzie dwukrotność lub trzykrotność wypłaty, jednak w zależności od naszych potrzeb możemy tę kwotę regularnie powiększać.

Close