Jak przygotować się na niespodziewany wydatki?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto mieć oszczędności i przygotować się na niespodziewane wydatki, na przykład związane z chorobą czy utratą pracy. Dużo osób jednak nie wie, jak zabrać się do tworzenia takiego funduszu awaryjnego czy oszczędności. Warto rozważyć kilka metod oszczędzania, żeby wybrać dla siebie tą najlepszą.

Metody oszczędzania:

  • konto oszczędnościowe,
  • skarbonka,
  • fundusz awaryjny.

Jeżeli chodzi o konto oszczędnościowe i fundusz awaryjny to metoda jest dość prosta: należy przelewać co miesiąc określoną sumę pieniędzy na swoje konto. Może to być niewielka ilość, np. 20 czy 50 złotych. Ważne jest jednak, żeby robić to regularnie. Dzięki temu nasze oszczędności będą rosły, a nawet będą na siebie zarabiać w przypadku konta oszczędnościowego czy lokaty.

Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy wybierać stamtąd pieniędzy, zwłaszcza w przypadku funduszu awaryjnego. Jeżeli chodzi o konto oszczędnościowe, to powinniśmy wyznaczyć sobie cel, na który chcemy oszczędzić, i również nie wybierać pieniędzy bez ważnego powodu. W przypadku skarbonki sprawa jest łatwiejsza dla osób, które czasem płacą gotówką. Do skarbonki wrzucamy monety z określonymi nominałami, na przykład 5 złotych. Nie wybieramy ze skarbonki pieniędzy, dopóki skarbonka się nie zapełni. W kilka miesięcy można tak odłożyć naprawdę dużą sumę pieniędzy, o której nie pamiętamy na co dzień. Przy rozbijaniu skarbonki na pewno będzie to miła niespodzianka. Dzięki tym metodom oszczędzania żadne nadzwyczajne wydatki nas nie zaskoczą. Musimy jednak pamiętać o konsekwencji i regularnie dokonywać wpłat na swoje konta, żeby nasze oszczędności rosły.