Jak zapanować nad swoimi finansami?

Panowanie nad swoimi finansami jest trudne, zwłaszcza obecnie, gdy większość produktów drożeje, a my wciąż zarabiamy tyle samo. Jak więc zapanować nad swoimi wydatkami tak, żeby można było odkładać pewną sumę co miesiąc?

Budżet plan!

Tak naprawdę warto zacząć od przygotowania w zeszycie czy w Excelu tabelki, w którą będziemy wpisywać zarówno nasze przychody, jak i wydatki. Oznacza to, że powinniśmy zbierać paragony ze sklepów i regularnie podsumowywać nasze wydatki.

Możemy podzielić wydatki na kilka kolumn, np. ubrania, jedzenie, wynajem mieszkania/czynsz, rozrywka, jedzenie na wynos i tym podobne. Dzięki temu zobaczymy, na co tak naprawdę wydajemy najwięcej pieniędzy i sprawdzimy, czy będziemy mogli na tym zaoszczędzić.

Przykładowo może się okazać, że na ubrania wydajemy prawie połowę naszej pensji, a wcale one nie są nam potrzebne.

Konto oszczędnościowe

Warto też na początku miesiąca, od razu po otrzymaniu wypłaty, przelać pewną jej część na konto oszczędnościowe. Nie musi to być duża kwota, może to być 50 złotych.

Jednak jeżeli przelejemy je od razu, to nie odczujemy tej straty aż tak mocno, a będziemy powoli gromadzić swoje oszczędności.

Ustalenie limitów

Kolejnym sposobem jest ustalenie sobie limitu kosztowego np. na rozrywkę czy jedzenie na mieście.

Jeżeli zobaczymy, że zbliżamy się do górnej linii limitu, warto trochę się wstrzymać z wychodzeniem do kina czy do zoo. Zamiast tego można pójść na spacer czy zrobić sobie wieczór filmowy w domu. Nie chodzi o to, żeby całkowicie zrezygnować z rozrywki, ale żeby nad nią zapanować i żeby nie pochłaniała ona większości naszego budżetu.