O czym należy pamiętać, biorąc kredyt?

Coraz więcej osób bierze kredyty w różnych postaciach. Często bierze się je na mieszkanie, dom, a także na samochód czy nawet na mniejsze wydatki, jak telefon czy laptop.

Branie kredytu jest łatwe i przyjemnie wydaje się tak pozyskane pieniądze, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • To nie są nasze pieniądze
  • Kredyt należy regularnie spłacać
  • Trzeba czytać wszystkie umowy, najlepiej po kilka razy
  • Trzeba liczyć się z odsetkami
  • Bank może nam kredytu nie udzielić

Tak naprawdę sprawę wzięcia kredytu, nawet jeżeli jest to niewielka suma, należy dokładnie przemyśleć.

Najczęściej jest tak, że w momencie brania kredytu trzeba zwrócić do banku nie tylko całą sumę, ale również odsetki, które są zależne od naszej zdolności kredytowej. Czasami mogą to być naprawdę niemałe kwoty, dlatego zawsze warto się zastanowić kilka razy.

Czy naprawdę potrzebujemy teraz tego kredytu? Czy nie lepiej jest zaczekać jeszcze rok i później wziąć mniejszy kredyt lub w ogóle uniknąć jego brania? Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że kredyt musimy wziąć, koniecznie musimy zapoznać się z ofertami jak największej ilości banków. Nie powinniśmy ograniczać się do dwóch czy trzech, ale sprawdźmy wszystkie znane nam banki, popytajmy znajomych i rodzinę – na pewno powinni nam pomóc.

Po researchu wystarczy zrobić listę tych, które oferują najkorzystniejsze oprocentowanie i później wystarczy tylko złożyć zapytania do kilku banków. Musimy jednak pamiętać o tym, że bank zawsze może odmówić nam udzielenia kredytu z różnych powodów.

Close