Zarządzanie własnymi finansami

W obecnych czasach niewiele młodych ludzi myśli o zarządzaniu własnymi finansami. Jest to błąd, ponieważ im szybciej zaczniemy oszczędzać i myśleć o przyszłości, tym bardziej zabezpieczeni będziemy w życiu dorosłym. Warto zacząć od drobnych zmian już na etapie studiów czy nauki w szkole średniej, które pomogą nam zgromadzić pewne oszczędności, które w razie naszego niepowodzenia lub po prostu chęci zakupu droższego przedmiotu, zawsze będą pod ręką.
Od czego zacząć?

Zacząć jest najtrudniej, ponieważ nie każdy wie, co ma robić na początku swojej drogi z zarządzaniem własnymi finansami. Na samym początku zawsze warto stworzyć coś w rodzaju budżetu, a raczej spisu wydatków oraz wpływów, które przychodzą nam co miesiąc. Mogą to być wpływy od rodziców, z pracy dorywczej lub np. ze sprzedaży swoich starych rzeczy (np. ubrania, książki itp.).

To są nasze miesięczne wpływy i powinniśmy wpisywać do tej kolumny wszystkie pieniądze, które dostaliśmy. Można użyć do tego zwykłego zeszytu lub programu Excel. Jeżeli chodzi o wydatki, to dobrym pomysłem będzie skrupulatne gromadzenie paragonów i podliczanie ich. Nie musimy robić tego od razu – wystarczy raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że musimy robić to regularnie. Czasami paragon nam się zgubi lub przez przypadek go wyrzucimy – należy na to uważać, a dzięki regularnemu wprowadzaniu danych do wydatków unikniemy sytuacji, w której „znikną” nam pieniądze.
Zarządzanie finansami – przygotowanie:

  • stwórz dwie kolumny w excelu lub na kartce papieru,
  • spisuj wszystkie wpływy pieniężne na bieżąco,
  • zbieraj paragony i wpisuj wszystkie wydatki w miarę regularnie,
  • pod koniec miesiąca sprawdź, czy udało Ci się zaoszczędzić, czy nie ma nieścisłości w wydatkach i wpływach, a także czy pieniądze Ci „nie uciekły”,
  • możesz stworzyć również tabelkę, w której będziesz zapisywać kategorie, na które wydajesz pieniądze (np. rozrywka, jedzenie, środki czystości, ubrania itp.).

.

Close